Moc zainstalowana mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa instalacji odbiorczej obiektu. Jeżeli jest niższa lub nie znasz jej wartości zapoznaj się z informacjami, które znajdziesz tutaj

Jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy

Więcej możliwych form kontaktu znajdziesz w zakładce kontakt

Wybierz uprawnionego instalatora, który dokona montażu mikroinstalacji. Upewnij się, że instalator posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie wykonywania takich instalacji.

Montażu mikroinstalacji należy dokonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaganiami Kodeksu sieci w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych (NC RfG) i Wymogami Ogólnego Stosowania opracowanymi na podstawie tego Kodeksu, Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej Stoen Operator oraz normami i zasadami wiedzy technicznej.

1. Zabezpieczenia powinny być zgodne z poniższymi tabelami:

2. Tablicę, na której montowany będzie dwukierunkowy licznik, należy wykonać z materiału izolacyjnego (plastik).

3. Urządzenia na tablicy licznikowej należy montować na wysokości nie niższej niż 80 cm i nie wyższej niż 200 cm. Listwy kontrolno-pomiarowe powinny być montowane poniżej liczników w położeniu poziomym.

Kryteria oceny możliwości przyłączenia oraz wymagania techniczne dla mikroinstalacji i małych instalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia
Wytyczne projektowania i wykonywania przyłączy do sieci elektroenergetycznej Stoen Operator w zakresie instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych
Załącznik 1 - Wymagania montażowe dla tablic do montażu liczników i urządzeń pomocniczych

Na 30 dni przed planowanym uruchomieniem mikroinstalacji dokonaj zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji wraz z wymaganymi załącznikami.

Na adres korespondencyjny:

Stoen Operator Sp. z o.o.
ul. Rudzka 18
01-689 Warszawa

pon-pt 8:00 - 15:00
ul. Rudzka 18
01-689 Warszawa

Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci

Podstawą do realizacji przyłączenia mikroinstalacji do sieci jest dostarczenie kompletnego i poprawnie wypełnionego formularza oraz dołączenie niezbędnych załączników.

Przedkładany schemat powinien być potwierdzony podpisem osoby posiadającej ważny certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii (art. 136 i art. 145 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii) lub ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, lub uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (kopia ważnych uprawnień z podaniem ich numeru).

Jednokreskowy schemat elektryczny powinien jednoznacznie wskazywać miejsce przyłączenia mikroinstalacji w instalacji obiektu i miejsce połączenia instalacji obiektu z siecią Stoen Operator.

Po pozytywnej weryfikacji Twojego zgłoszenia nastąpi dalsza realizacja procesu.

W przypadku stwierdzenia braków lub nieścisłości w zawartych w zgłoszeniu przyłączenia mikroinstalacji danych lub załącznikach wyślemy Ci informację o konieczności dostarczenia dodatkowych wyjaśnień/uzupełnień.

Ważne! W tym przypadku należy złożyć uzupełnienie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci w terminie 30 dni od otrzymania przez Ciebie informacji o stwierdzonych brakach/nieścisłościach.

Pobierasz energię elektryczną na podstawie:

W przypadku stwierdzenia braków lub nieścisłości w zawartych w zgłoszeniu przyłączenia mikroinstalacji danych lub załącznikach wyślemy Ci informację o konieczności dostarczenia dodatkowych wyjaśnień/uzupełnień.
Ważne! W tym przypadku należy złożyć uzupełnienie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji do sieci w terminie 30 dni od otrzymania przez Ciebie informacji o stwierdzonych brakach/nieścisłościach.

Po przyłączeniu Twojej mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej Stoen Operator zgłoś się do swojego aktualnego Sprzedawcy, z którym masz zawartą kompleksową umowę sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, w celu uregulowania zasad związanych z rozliczeniem energii wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji.

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w celu umówienia dogodnego terminu na wymianę/przeprogramowanie licznika energii elektrycznej umożliwiającego pomiar energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej.

Data wymiany starego licznika na licznik dwukierunkowy jest datą rozpoczęcia świadczenia usługi dystrybucji energii elektrycznej wytwarzanej przez Twoją mikroinstalację.

Właśnie zakończył się proces przyłączenia Twojej mikroinstalacji do naszej sieci energetycznej.

Jeżeli potrzebujesz zaświadczenia o przyłączeniu mikroinstacji do sieci, wyślij prośbę na adres mejlowy: bokd.serwis@stoen.pl

Więcej informacji dotyczących korzystania z mikroinstalacji znajdziesz tutaj

Zgodnie z zapisami Ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórca w mikroinstalacji ma obowiązek informować OSD* o zmianach w instalacji wytwórczej, a w szczególności o:

  1. zmianie rodzaju odnawialnego źródła energii użytego w mikroinstalacji lub jej mocy zainstalowanej elektrycznej oraz zmianie mocy zainstalowanej elektrycznej magazynu energii elektrycznej - w terminie 5 dni od dnia zmiany tych danych;
  2. trwającym dłużej niż 30 dni zawieszeniu lub zakończeniu wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji lub w małej instalacji - w terminie 14 dni od dnia zawieszenia lub zakończenia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji lub małej instalacji.

*OSD - Operator systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej

W każdej chwili jesteśmy do Twojej dyspozycji. Możesz się z nami skontaktować następującymi kanałami:

+48 22 821-3131

(24h/7 dni w tygodniu)


ul. Rudzka 18, czynne pn-pt w godz. 08:00–15:00

Nie chcesz czekać w kolejce?

Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci

Kryteria oceny możliwości przyłączenia oraz wymagania techniczne dla mikroinstalacji i małych instalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia
Wytyczne projektowania i wykonywania przyłączy do sieci elektroenergetycznej Stoen Operator w zakresie instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych
Załącznik 1 - Wymagania montażowe dla tablic do montażu liczników i urządzeń pomocniczych

To instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.

To źródło energii odnawialnej, które uzupełnia się (odnawia) w naturalny lub zrównoważony sposób. Oznacza to, że można ją wykorzystywać bez wyczerpywania zasobów. Przykłady: energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, energia geotermalna i energia biomasy.

Osoba lub podmiot, który korzysta z energii elektrycznej w celu zaspokojenia swoich potrzeb - otrzymuje ją bezpośrednio do swojego domu, biura, zakładu przemysłowego lub innego miejsca. Odbiorcą końcowym może być zarówno gospodarstwo domowe, jak i przedsiębiorstwo, instytucja publiczna czy organizacja.

To odbiorca końcowy, który jednocześnie produkuje i zużywa energię elektryczną z odnawialnych źródeł (takich jak np. panele fotowoltaiczne) na własne potrzeby i nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 773).

To moc, jaką może wytworzyć mikroinstalacja w warunkach optymalnych. Jest to parametr wyrażony w kilowatach (kW) lub megawatach (MW) (w przypadku źródła fotowoltaicznego jest to suma mocy poszczególnych paneli wchodzących w skład mikroinstalacji).

Urządzenia (moduły) składające się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych, które zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną wykorzystując efekt fotowoltaiczny.

Urządzenie, które przekształca energię prądu stałego wytworzoną przez panele fotowoltaiczne na energię prądu przemiennego, która może być wykorzystana w Twoim domu (obiekcie), a niewykorzystana nadwyżka przesłana do sieci energetycznej.

Licznik energii elektrycznej, który mierzy zarówno pobór energii z sieci, jak i jej oddawanie do sieci w przypadku, gdy mikroinstalacja produkuje nadwyżki energii.

Urządzenie, które optymalizuje wydajność paneli fotowoltaicznych poprzez monitorowanie i regulację napięcia i prądu w poszczególnych panelach.