Zabezpieczenia takie jak bezpieczniki (wkładki topikowe, potocznie nazywane korkami) w tablicy rozdzielczej, zabezpieczenia przedlicznikowe na klatce schodowej oraz czy u sąsiadów i na klatce schodowej jest światło.
Maksymalny dopuszczalny czas przerw w dostawach energii jest uregulowany przepisami prawa1.
W przypadku obiektów zakwalifikowanych do grupy przyłączeniowej IV2-V3 (niskie napięcie) jednorazowe przerwy nie mogą trwać dłużej niż:
- 16 godzin dla przerwy planowanej,
- 24 godziny dla przerwy nieplanowanej.
W ciągu roku dopuszczalny łączny czas trwania przerw jednorazowych długich4 i bardzo długich5 w dostawach energii elektrycznej wynosi:
- 35 godzin dla przerw planowanych,
- 48 godzin dla przerw nieplanowanych.
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
- Grupa IV - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej od 40 kW lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym większym od 63 A.
- Grupa V - podmioty przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63 A.
- Przerwy długie - trwające nie krócej niż 3 minuty i nie dłużej niż 12 godzin.
- Przerwy bardzo długie - trwające nie krócej niż 12 godzin i nie dłużej niż 24 godziny.
